Winnipeg Şehri

Winnipeg, Manitoba eyaletinin başkenti ve en büyük kentidir. Kuzey Amerika kıtasının coğrafi merkezine yakınlığı ve Kanada’nın doğu-batı doğrultusunun merkezinde bulunması dolayısıyla stratejik öneme sahiptir. Amerika Birleşik Devletlerinin sınırına 110 kilometre mesafede yer almaktadır . Aynı zamanda Red ve Assiniboine Nehirleri’nin birleştiği noktadır.

Stratejik anlamda önemli olduğu kadar verimli topraklara sahiptir. Şehir yalnızca askeri anlamda değil; Bilim,teknoloji gibi bir çok farklı alanda etkin rol oynamaktadır.

Şehir adını yakınındaki Winnipeg Gölü’nden almıştır. Winnipeg ise Krice çamurlu su anlamına gelmektedir. Avrupalılar bölgeye gelmeden önce bile Winnipeg yerli Aborjin halkı arasında büyük bir ticari öneme sahipti. Fransız tüccarlar bölgedeki ilk kaleyi 1738 yılında yaptı. Bu kalenin oluşturduğu küçük yerleşim birimi 1873 yılında Winnipeg şehri adını aldı.

2001 nüfus sayımına göre kent merkezinin nüfusu 619.544’tür. Çevresindeki kırsal yerleşim birimleriyle birlikte Winnipeg’in toplam nüfusu, 2005 yılında 706.900 olarak tahmin edilmektedir. 2011 nüfus sayımına göre Winnipeg Kanada’nın nüfus açısından 7. en büyük belediyesi oldu . Denizden oldukça uzakta olduğu için sert karasal iklim etkisini gösterir ve bundan dolayı yıllık derece farkı 40°yi geçmektedir

Kaynak: http://www.kanadasehirleri.com/winnipeg-sehri.htmlBir cevap yazın