Kanada’da Haberleşme

Kanada’da jetonla çalışan telefonlar oldukça yaygındır. Eğer kullandığınız telefonun bölgesi dışında bir yeri arıyorsanız aradığınız numaranın başında 1 rakamını tuşladığınızda operatöre bağlanacak ve aradığınız numaraya bağlanmak için ne kadar para ödeyeceğinizi öğreneceksiniz.
Operatör başlangıçta sizden yaklaşık 2.50$ talep eder ki bunun karşılığı konuşacağınız süre oldukça kısadır. Daha sonra belirli aralıklarla jeton atmanız gerekir.

Bazen tek bir telefon bölgesinde bile uzun-mesafe statüsü uygulanır. Bu durumda “1” ‘i kodlamanız gerekir. Bir mesaj kaydı, bağlantı kurmak istediğiniz numarayı tuşlar tuşlamaz size “1”‘i kodlamanız gerekip gerekmediğini belirtecektir. Genel bir telefondan yerel aramalar doğrudan yapılır ve 25¢’e mal olur; özel aboneler bu tür aramalar için herhangi bir ücret ödemezler. Dolayısıyla birçok dükkan, telefonlarını yerel konuşmalar için kullanmanızı dert etmeyecektir.

Uzun-mesafe konuşmaları 23:00-08:00 arası en ucuz, Pazartesi-Cuma 08:00-18:00 arası en pahalıdır.

Pazartesi-Cumartesi 18:00-23:00 ve Pazarları 08:00-23:00 arası telefon ücretleri daha ekonomiktir.

Uluslararası telefon görüşmeleri için cep dolusu para harcamak çok ta akıllıca bir yöntem değildir. Kredi kartı ödemeli telefonlar ulaşım merkezlerinde ve turistik yerlerde giderek yaygınlaşmaktadır. Bazı şehirlerde Bell ofisleri mevcuttur. Buralarda önce görüşmeyi yapar ardından parayı ödersiniz. Özel telefon kartları oldukça yaygındır. Bell, Quebec ve Ontario’da piyasaya HELLO veya ALLO denilen kartlar sürmüştür. PIN koduyla çalışan bu kartları ülkenin her noktasındaki telefonlarda kullanmak mümkündür. Quickchange veya LaPuce adlı smart kartlar yalnızca Québec ve Ontario’da bulunan bazı genel telefonlarda kullanılabilir.

Birçok şirket uzun-mesafe görüşme kartları üretmektedir. Cardcaller Kanada (416/733-2163) kartları 10, 20 ve 50$’lık ödemelerle birçok noktada satılmaktadır. Kullanımda ise her dakikası 60¢’dir. AT&T, iki çeşit uzun-mesafe telefon kartı üretmiştir: biri ön ödemeli kart (1-888-240-3295) ve diğeri kredi kartına zimmetli telefon kartı.

Bazı otel ve motellerde doğrudan kullanabileceğiniz telefonlar mevcuttur. Bu telefonlarla yapacağınız görüşmelerin ücretleri doğrudan faturanıza eklenir. Diğer yerlerde ya otel operatörü bağlantıyı yapacak veya da bağlantıyı yapıp sizin oda numaranıza bağlayacaktır. Hemen hemen tüm otellerin bu hizmeti ücret karşılığı (%65-95 oranlarında) yaptığını da unutmamak gerekir.
Birçok otel, turist ofisleri ve taşıma şirketlerin 1-800’le başlayan ücretsiz arama hatları vardır. Bu numaralardan bir kısmı sadece o eyaletten, bir kısmı Kanada dahilindeki her noktadan ve küçük bir miktarı tüm Kuzey Amerika’dan aranabilir. Numaranın sahibi organizasyonun kapasitesiyle doğru orantılı olarak ücretsiz telefon hattının kullanım alanı da genişler.

Telgraf göndermek istediğinizde otelinize veya turist ofisine en yakın CN/CP Public Message Centre’ı sorun. Gündüz veya gece istediğiniz saatte Telepost mesaj sistemini de arayabilirsiniz. Bu, Kanada ve Amerika’nın işleminizi en kısa zamanda gerçekleştiren iletişim sistemidir. Fatura işlemleri mesajı bıraktığınız anda yapılır. Intelpost belli başlı postanelerde bulunan ve uluslararası faks hizmeti veren bir sistemdir.

 

kaynak:http://mezun.com/Bir cevap yazın