Kanada Yemekleri

Kahvaltı

Kanada’da kahvaltıya büyük önem verilir. 10$ ile 25$ arası bir fiyat ödeyerek birinci sınıf kalitede, günün en doyurucu öğününü yiyebilirsiniz. İster bir kafeye ister otelin snack barına gidin 11:00’a kadar serviste olan kahvaltı menüleri aşağı yukarı standarttır: omlet, jambon, yağlı ve yağsız karışık veya gevrek domuz pastırması, değişik soslar (örneğin Nova Scotia’nın meşhur Lunenburg sosu ki bölgeye yerleşen Avrupalılar tarafından geliştirilmiş sıcak, baharatlı bir sos).

Ne ısmarlarsanız ısmarlayın yanında patates kızartması mutlaka sunulur. Tercih edilen diğer seçenekler arasında İngiliz muffinleri (pandispanya tadında ufak yuvarlak ekmek), veya daha lüks yerlerde kepekli ekmekler, şeker ve kepekle yapılan doyurucu meyveli kek, tereyağlı ve akçaağaç şuruplu gözleme veya pankcakeler sayılabilir. Kahvaltı ve öğle yemeği kesin bir şekilde ayrılmadığı için, kahvaltı menüsünde etli büyük sandviçler de yaygındır.

Bütün bunları yerken dilediğiniz kadar kahve içebilirsiniz, zira birçok yerde ilk fincandan sonra kahveniz ücretsiz olarak tazelenecektir. Kahve, her zaman taze ve lezzetlidir. Çay, limon veya sütlü şekilleriyle, kahvaltılarda tercih edilen bir diğer içecektir. Daha lüks yerlerde, ithal markalar veya İngiliz çağrışımlı markalar kullanılarak İngilizlerin kadim çay kültürüne göndermeler yapılır.

Öğle Yemeği ve Hafif Yemekler

11:30-14:30 arası şehrin birçok büyük restoranı oldukça leziz spesiyal menüler sunarlar. Örneğin Çin ve Vietnam restoranlarında 10-15$’a pilav ve erişte, birçok Japon restoranında da 25$’ın altında fiyatlara sushi yiyebilirsiniz. Pizza, Pizza Hut gibi uluslararası zincirler, aileler tarafından işletilen restoranlar oldukça yaygındır. ‘Beyaz-yakalı’ çalışanlar genellikle her çeşit yemek ve vejetaryen menü sunan café-restoranları tercih ederler, ancak bunların çoğu da sundukları ürünler bağlamında tutucu değillerdir, geleneksel et yemeklerinin yanında sandviç de sunarlar. 10-12$’a güzel, günlük bir seçim yapabilirsiniz.

Bir diğer alternatif de alış-veriş merkezlerinde satılan etnik fast-foodlardır ki standart ürünleri ülkenin her tarafına dağılmış olan burgerlardan daha sağlıklı bir seçimdir. Bölgesel snacklerde, özellikle Newfoundland’de balık ve patates kızartması, Quebec’in geleneksel sarı bezelye çorbası, etli sandviçler, eritilmiş peynirli ve soslu kızartmalar; deniz kıyısında kremalı deniz ürünleri ve patates çorbası yaygındır.

Şehrin birçok barı,  bir şeyler içmeye gelenler kadar Pazartesi- Cuma 17:00-19:00 arasındaki bedava saat uygulamasından istifade etmek isteyenlerce de tercih edilmektedir. Bu saatlerde bir içki fiyatına pasta ve chilli yiyebilirsiniz. Barlar hafta sonları 11:00-14:00 arası kahvaltı-öğle yemeği karışımı Brunch sunmaktadır. 20$ ve daha yukarısına hafif bir yemek ve kokteylden oluşan bir menü alabilirsiniz.

 Bir cevap yazın