Kanada Lise Değişim Programı Hakkında Bilgi

Kanada lise değişim programı öğrencilerin ve velilerin sıklıkla tercih ettiği eğitim programları arasında yer almaktadır. Dünya’nın en iyi eğitim sistemlerinden birisine sahip olan Kanada’da eğitim almak; Hem ekonomik, hemde güvenlidir.

Bunların yanı sıra öğrenciler eğitim yaşamlarına Türkiye’de devam etmek istedikleri takdirde sınavsız üniversite giriş hakkına sahip olacaklardır.

Kaynak: https://www.kanadakulturmerkezi.com/kanada-lise-degisim-programi.html

 Kanada Lise Değişim Programı

20 yılı aşkın süredir devam eden Kanada lise değişik programı, birçok öğrencinin geleceğine ışık tutmuştur. 15-18 yaş arası lise öğrencileri Bakanlık Programları ile liselerinin bir ya da birden fazla yılını Kanada’nın Eğitim  Bakanlığı tarafından yüksek güvenlik kriterleri ile seçilen gönüllü ailelerin yanında geçirmektedirler. Ailelerin tamamı; Kanada devleti tarafından tarafından seçilmektedir.  Kanada’da bulundukları süre boyunca öğrencilerle ilgilenecek, oradaki velisi olacaktır.

 Kanada Lise Değişim Programlarına Katılım Şartı Nedir ?

Öğrencilerin eğitimlerindeki başarıları belirleyici olan faktörler arasında yer almaktadır. Öğrencilerin en az orta seviyede İngilizce bilgisinesahip olması; Hem oradaki eğitim yaşamında, hemde oradaki aile hayatına daha hızlı adapte olabilmesi için gereklidir.

Kanada Liselerine; 9. ve 12. sınıflar arasında geçiş yapabileceğinizi biliyor muydunuz ? BURAYA TIKLAYARAK bilgi formunu doldurun; Kanada Lise Programları alanında uzman danışmanlarımız sizinle irtibata geçsin. 

Gerekli İngilizce testleri merkezimizde gerçekleştirilmektedir.

Öğrencinin kısa süreli veya tam zamanlı eğitim almasının kendisine sayısız katkısı bulunmaktadır. Kanada lise değişim programları bu noktada öğrencilere birçok imkan sunmaktadır.

Öğrenciler kaçıncı sınıftan itibaren Kanada Liselerine devam edebilirler.

PROGRAM KABUL SÜRECİ:

1. Seminer (Aday öğrencilerimiz ve aileleri öncelikle programla ilgili tüm detayların anlatıldığı seminere katılmalıdırlar)

2. Yabancı Dil Seviye Tespit Sınavı (Orta seviyede dil yeterliliği aranmaktadır)

3. İngilizce Mülakat (6 puan üzerinden en az 3 puan şartı aranmaktadır)

4. Türkçe Mülakat (Farklı bir ülkede bir yıl geçirebilecek karaktere ve temsil yeteneğine sahip olunmalıdır)

5. Resmi Başvuru (Sınav ve mülakatlarda başarılı olan öğrencilerimize başvuru evrakları e-mail ile gönderilmektedir)

6. Kabul (Resmi başvuru sonrası 3 iş günü içinde açıklanır)

Bütçenizi Belirlerken Zorluk Çekiyorsanız; Buraya Tıkalayarak Bilgi Formunu Doldurun, Alanında Uzman Danışmanlarımız Sizinle İletişime Geçsin!

Kanada Lise Değişim Programının Faydaları

  • Eşsiz, hatta anadil seviyesinde İngilizce veya Fransızca öğrenme fırsatı,
  • Kanada’da yaşam ve kültürü yakından tanıma fırsatı,
  • Diğer değişim öğrencileri ile beraber eğitim alıp çok uluslu bir yapıyı görecek,
  • 1 yıl yurtdışı deneyimi,
  • Gerçek hayata adapte olabileceksiniz.
  • Kanada’daki (K-12) öğrencileri sürekli olarak Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün Uluslararası Öğrenci Değerlendirme Programı çerçevesinde okuma, matematik ve bilim dallarında ilk beşte yer almaktadırlar. Yabancı öğrenciler ise öğrenci merkezli eğitime odaklı destekleyici ortamlardan faydalanırlar.
  • Kanada Üniversiteleri dünya çapında en iyiler arasında yer almaktadır. 2012 yılında, Shanghai Dünya Üniversiteleri Akademik Sıralamasında (ARWU) yer alan 100 üniversite arasında 4; QS World University Rankings’in seçtiği en iyi 50 üniversite arasında 3, en iyi 500 üniversite içinde ise 20 Kanada Üniversitesi vardı. Times Higher Education (THE) World University Rankings’de (Times Yüksek Öğrenim (THE) Dünya Üniversiteleri Sıralaması) yer alan 100 üniversitenin ise 5’i, 200 üniversitenin ise 8’i Kanada Üniversitesidir.
  • Üniversiteler hâlihazırda dünya genelindeki diğer üniversitelerle imzalanmış 5,000’i aşkın aktif uluslararası işbirliği anlaşması ile küresel bağlantılara sahiptir.
  • Kanada’daki kolejler, poliytechnic okullar ve cégeps’ler (genel ve mesleki kolej) endüstri ile bağlantılı, kariyer odaklı, endüstri sorunlarını çözmeye yönelik uygulamalı araştırma olanakları sunmaktadır. Kanada kolejleri mezunlarının %90’ı mezun olduktan sonraki altı ay içinde eğitim gördükleri alanda istihdam edilmekte, işverenlerin %90’ı ise bu çalışanlardan memnun olmaktadır.
  • Kanada’daki devlet liseleri hem İngilizce hem de Fransızca ileri düzey eğitim, kişisel gelişim ve hayata hazırlık alanlarında sunduğu geniş program seçenekleri ile lise eğitiminde lider konumdadır.

Kanada liseleri hakkında öğrencilerin yorumları;

Ayrıca bir seneden daha uzun süreli Kanada lise değişim programına katılım sağlayabilirsiniz.

Katılım Sağlayabileceğiniz Bazı Okulları:

* Alberta School Districts
* British Columbia School Districts
* Cowichan Valley School Districts
* Maple Ridge – Pitt Meadows School District
* Sea to Sky School District
* Rocky Mountain School District
* The Greater Victoria School District
* River East Transcona School District
* Hastings & Prince Edward School District
* Halton School District
* Lambton Kent School District
* Nova Scotia Public School Districts
* Saskatchewan School Districts

Kanada Lise Değişim Programının T.C. Milli Eğitim Bakanlığı Denkliği Var Mı ?

Özellikle son yıllarda Kanada lise programlarının tercih edilmesinde büyük bir artış gözlemlenmiştir. Milli Eğitim Bakanlığı gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde Kanada lise programlarına katılan öğrencilere denklik hakkı vermiştir. 

Ancak dikkat edilmesi gereken noktalar vardır! Başvurular gerçekleştirilirken ders seçimleri doğru yapılmalıdır. Aksi takdirde denklik sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kanada Eğitim Bakanlığı değişim programları kapsamında yaklaşık 30 ülkeden öğrencileri yüksek standartta eğitim veren devlet liselerine kabul etmektedir. Öğrencilerimiz Kanada Eğitim Bakanlığı tarafından belirlenen gönüllü ailelerin yanına yerleştirilmektedir. Aileye en yakın okula atanırlar. Kanada’da lise mezuniyeti almak isteyen öğrencilerimiz aynı lisede eğitimlerine devam edebilirler. Devam yılı işlemleri ve üniversite başvuruları için kurumumuzca atanan danışmanlarımız öğrencilerimize yardımcı olmaktadırlar.

Kanada Liselerine Giriş Sınavı Var Mı ?

Kanada lise değişim programına veya eğitim yaşamına Kanada’da devam edecek öğrencilerin aklına en sık gelen sorulardan biriside “Kanada liselerine giriş sınavı var mı ?” sorusudur. Ancak Kanada’da sadece lise değil, eğitim sisteminin gereğince okul kabullerinde sınav sistemi uygulanmamaktadır.

Bu yüzden hem sınav sistemi ve stresi olmadan, hemde Türkiye’deki özel üniversitelerin ücretlerine yakın fiyatlarla Kanada liselerinde eğitim alabilirsiniz.

Kanada Lise Fiyatları Ne Kadar ?

Eğitim maliyetlerini etkileyen birçok faktör vardır. Eyalet, şehir, okulun konumu ve statüsü gibi birçok faktör daha Kanada lise fiyatlarını etkilemektedir.  Bu yüzden net bir ücretten bahsetmek doğru olmayacaktır.

Ancak Kanada Kültür Merkezi olarak bütçenize uygun programın seçimi konusunda destek sağlamaktadır.

Aşağıdaki Bilgi Formunu Doldurun; Kanada Liseleri Alanında Uzman Danışmanımız Sizinle İletişime Geçsin!Bir cevap yazın