Kanada Kültür Merkezi Kimdir?

Kaynak:Kanada Kültür Merkezi

 

Kanada Kültür Merkezi kimdir tanıyalım.

Kanada Kültür Merkezi Çalışma Arkadaşları

İsmail İnce çalışma arkadaşları , Türkân İbiş, Deniz Aygül, Sevim Gürle ve Zeynep İbiş’le birlikte Kanada Kültür Merkezi’nde.

Türkiye’den Kanada’ya eğitim için gelmek isteyen öğrencilere yardımcı olmak için açılan Kanada Kültür Merkezi 5. yılını dolduruyor 2014 Mart başında.

Kanada Kültür Merkezi ile ilgili bilgileri Müdür İsmail İnce’den aldık.

İsmail İnce Kanada Kültür Merkezi ile ilgili şunları söyledi:”2009’un Mart ayından itibaren Kanada Kültür Merkezi olarak faaliyete başladık. Kanada’ya eğitim başvuruları hizmeti yapıyoruz. Ben ve Türkân Hanım (İbiş) zaten yıllardır Kanada yaşıyorduk ve eğitim -göçmenlik konularında hizmetler veriyorduk. Bu tür bir hizmetin Türkiye’den itibaren verilmesinin daha anlamlı olduğunu düşünerek burada açmamızın uygun olduğu gerçeğine vardık. Sonrasında buradan Kanada’ya dil eğitimi, üniversite eğitimi, Yüksek Lisans programlarına, bunun yanında kolej programları, yaz okullarına başvuruda bulunmak isteyenlere bu hizmetleri vermeye başladık.”

Göçmenlik ile ilgili İsmail İnce, bu konuda sözleri şöyle sürdürdü:“Göçmenlik konusunda Kanada’dan diplomam var, oradayken de çalışmıştım bu konularda. Dolayısıyla Kanada’ya göçmen olarak gitmek isteyenlere de bilgi veriyoruz. Ama göçmenlik işleriyle uğraşmıyoruz. Sadece dileyenlere bilgi veriyoruz. Bunun yanında Kanada’ya gezmek için ya da iş için gitmek isteyenler oluyor. Örneğin bugün bir beyefendi vardı; Kanada’dan işle ilgili davetiyesi vardı, Ankara’ya gitmeden bizim aracılığımızla vizesini alabildi.”

Zeynep İbiş Kanada’ya gelmek isteyen öğrencilere güler yüzle hizmet veriyor.

İngilizcesi yeterli olmayan öğrencilere ders de verdiklerine değinen İnce, İELTS, TOEFL gibi yeterlilik sınavlarına sertifikalı öğretmenler aracılığıyla yardımcı olduklarını da belirtiyor.

Öğrencilerin genelde Toronto’yu tercih ettiklerine değinen İnce,gözde olan diğer kentlerin ise Ottava ve Vankuver olduğunu, Fransızca dil eğitimi görmek isteyenlerin ise Montreal’i tercih ettiklerini söylüyor.

Öğrencileri başvurudan sonra bırakmadıklarına da değinen İsmail İnce sözlerini şöyle sürdürdü: “Buradan giderken öğrenci tam hizmet alıyor. Aile yanında mı kalmak istiyor, yurtta mı kalmak istiyor, yoksa kendine ev, oda mı tutmak istiyor; dileğine göre öğrenciye tam olarak yardımcı oluyoruz. Yani sadece başvuruyu yap, bitti olmuyor. Bizim ilişkimiz onlarla kısa süreli olmuyor. Öğrenci okuluna başladıktan iki yıl sonra, üç yıl sorabiliyor danışmak istedikleri konuları sorabiliyorlar ve yardım alıyorlar.”

Not: Aşağıdaki site adresindenhttp://www.bizimanadolu.com/Toplum/tpl130108.htmtıklayarak ayrıntılı habere ulaşabilirsiniz.

İstanbul, İstiklal Caddesi’nde bulunan Kanada Kültür Merkezi’ne bilgi için info@kanadakulturmerkezi.com adresinden iletişime geçiniz.Bir cevap yazın