KANADA HAKKINDA BİLMENİZ GEREKENLER ………

Buraya gelmenin en kolay yolu öğrenci veya turist vizesi, ama yeterli nakit ve gayrimenkul göstermeniz ve Kanada elçiliğini geri döneceğinize inandırmanız gerekiyor. Bu görece zorlu bölümü geçtinizmi, bi anda kendinizi Kanada’da uçaktan inerken buluyorsunuz. Öğrenci olarak gelmek isyeyenler için en iyi yol dil kursları.

Burada birçok international dil okulu var, fiyatlarını uygun bulduğunuz bir okulla anlaşırsanız size Acceptance gönderirler ve bu belgeyle elçiliğe başvurabilirsiniz. Burada kalıp vatandaş olmak istiyorsanız en iyi yol gelmeden önce IMMIGRANT başvurusunda bulunmak. Bu, eğitim seviyesi yüksek ve yeterli nakiti olanlar için en iyi seçenek.

Gelmeden önce kararsız olup geldikten sonra karar vermek isteyenler içinde seçenekler var, ama biraz ızdıraplı. Buraya geldikten sonra ne yapacağınıza çok çabuk karar vermeniz gerekiyor.

Ciddi olup bu seçeneklerin ayrıntısını öğrenmek isteyenler benden e-mail ile  bilgi isteyebilirler. Buraya öğrenci olarak gelip Host Family yanında kalacaklar, okula sadece enfazla 3 aylık para yatırsınlar, Burada yabancı dil okulları çok pahalı, buraya geldikten sonra okulu bırakıp başka daha ucuz bi okul ve daha ucuz konaklama imkanı bulabilirsiniz. Host Family olayı çok pahalı.

Kanada’da Yaşam (Toronto)

Türkiyede yaşayan herkeste yurtdışı sevdası vardır, ama yurtdışına çıkınca busefer Türkiye sevdası başlar. Buraya gelince Türkiyeyi çok özleyecesiniz.
Ben buraya ilk geldiğimde ( Toronto) hava kapalı idi ve güneşi yaklaşık olarak 1 ay göremedim. Hava çok kasvetli geldi. Ama bahar geldiğinde bulutlar dağıldı, güneş Türkiyedeki gibi yakmaya başladı.  Ondan sonra buranın güzelliklerini keşfetmeye başladım.

Kanada , soğuk ülke olarak bilinir ama Toronto’nun iklimi Istanbula benziyor. Yani 4 mevsim burda’da geçerli. Hatta yazın okadar bunaltıcı sıcak oluyor’ki Türkiyeden beter, buna  ilk geldiğimde çok şaşırmıştım. Montreal veya Quebec tarafları kışın soğuk cehennem oluyor ama yazın cennet. (Ayrica oralarda Fransızca konuşuluyor ona göre)

Burada ya ev (House) yada büyük apartman (Condo..) larda kalabilirsiniz. İkisininde kendine özgü iyi ve kötü yönleri var, tercih meselesi.

Doğayı ve gezmeyi seviyorsanız CANADA  tam size göre. Yeşil nedemek burda öğreniyorsunuz. (kışın’da beyaz nedemek öğreniyorsunuz .

Burası dünyanın en kozmopolit ülkesi (Toronto başta olmak üzere). Her Irktan her ülkeden insan var. Bir dünya şehri. Herkes barış ve huzur içinde yaşıyor. Görünürde ırkçılık ve ayrımcılık olmamasına karşın bazen gizliden gizliye  olabiliyo.  Güvenlik açısından   çok iyi , sosyal güvenlik olarak’ta belki dünyada ilk sırada. Ama vergiler çok yüksek.

Yiyecek içecek ucuz, fekat ev kiraları çok yüksek.
Yani en önemli gider ev kirası. Burda evler pahalı olduğu için oda kiralanıyor. Banyo mutfak diğer kiracılar ile paylaşılıyor. En ucuz çözüm bu. Şanslı iseniz 2 veya 3 arkadaş aynı evi ve kirayı paylaşırsınız. Oda kiraları ortalama 450 $Cdn
başlıyor. Komple ev tutmaya kalkarsaniz ayda 1200 $Cdn civarında hasara uğruyorsunuz. Hayatımda gördüğüm en berbat ve en güzel evleri burda gördüm.

(Buraya gelen ve ev arayan Türkler  bana e-mail atarlarsa buradan birleştirme yapabiliriz.)

Burası yemek yemeyi sevenler için de cennet. Dünyanın bütün mutfaklarının yemeklerini deneyebilirsiniz. Ben şimdiye kadar; Chinese, Japan, Indian, Mexican, Thai, American Indian (kızılderili), Irish, Afghan, Italian, French  yemeklerini denedim. Hepsi güzel ama domuz etine dikkat.

Türk Toplumu

Kanada’daki Türk nufusu 12.000 olarak tahmin ediliyor ve bunun büyük bölümü Ontario ve British Columbia da toplanmış sanırsam. Tabii en büyük nüfus Toronto’da. Kitchener’da da Kıbrıslı Türkler başta olmak üzere çok Türk var.
Torontodaki Türk Toplumu diğer toplumların aksine çok dağınık bir yerleşime sahip. Yani kendine ait bir mahallesi yok.
(Mesela   Little Italy, Chinatown, Greektown gibi bi Turkishtown yok maalesef) Ama Turkish Federation var. Buradaki Türk varlığının temsilcisi.

Toronto’da 2 veya 3 Türk lokantası var, zaman zaman yenileri açılıyor ama milleti kazıklamaya kalktıkları için kısa sürede kapanıyorlar.  2 adet Türk marketi var ve genelde aradığınız herşeyi bulabilirsiniz, hatta son zamanlarda sucuk bile geldi. Ayrıca iki-üç adet Türk kahvesi’de var. En önemlisi bir Türk Radyosu var. Radyo Merhaba, cumartesi günleri saat 18:00 – 19:30 arası AM 1540 kanalından Türkçe yayın yapıyor. 2 adet Türk Camisi var, ve ikiye ayrılmış cemaat. Her yerde olduğu gibi Burada’da bölünmüşlük var yani.

Türk Toplumunun yapısı ,

 

  • Çok eskiden gelmiş ve kök salmış olanlar
  • Yüksek eğitimli ve iyi konuma sahip olanlar ( Doctor, Lawyer, Engineers vs.)
  • Kendi işini yapanlar,(Carpet installers, Constructors vs.) 
  • Gemiden atlayıp kaçan gemiciler,
  • Öğrenciler,
  • Öğrenci diye gelip kalanlar :))

 

İş Durumları :

İşte en önemli mesele, buraya gelmek isteyenlerin çoğu büyük maddi beklentilere sahip olarak geliyor ve sonra büyük hayal kırıklığı ….

Maalesef şu anda Kanada ekonomisi eskisi gibi iş imkanlarına sahip değil.
Her ülkeden büyük umutlarla gelen yüksek eğitimli immigrantlar burada Car wash, bulaşıkçılık, pizza delivery, taksicilik  gibi beklenmedik işlerde çalışmak zorunda kalıyorlar. İşyerleri genelde,  2-3 yıl Canadian Experience ve bi Kanada okulundan diploma bekliyor. Yani  iş bulmak ÇOK ZOR.
Ama çok iyi ingilizce ve üst düzey bilgisayar bilgisi olanlar ( MCSE, Oracle, SAP vb..) kolayca iş bulurlar ve hayatlarının sonuna kadar kral gibi yaşarlar.

Buraya yeni gelenlerin yapacağı en mantıklı iş bir employment agency bulmak, onun testinden geçmek ve onların bulduğu geçici işlerde çalışıp tecrübe kazanmak.  Burada 2 hafta  çalışırsanız o para ile 1 ay geçinebilirsiniz.
Araba ucuz, 1000 $Cdn’a ayağınız yerden kesilir ama  ehliyetiniz ve arabanız yeni model olursa sigorta olayı canınızı yakar.

Buraya gelince ilk yapılacak işler :

 

  • Social Insurance number, (Sosyal sigorta numarası olmadan bi hiçsiniz)
  • Work Permit (çalışma izni olmadan ancak kaçak çalışırsınız.)
  • Driver Licence (Burada kimlik olarak’ ta kullanacaksınız)
  • Bank Account (lazım)

 

http://www.turkishcanadian.com

 

 Bir cevap yazın